måndagen den 30:e maj 2011

Polisen cui bono?

Kommunalisering av polisen är en framkomlig väg, med vissa funktioner på nationell nivå. Det behövs tydlighet i funktionerna som kriminaltekniken med SKL, se även Expressen.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , ,

söndagen den 29:e maj 2011

Runt, runt i GMO-karusellen

Professor Torbjörn Fagerström skriver om genmodifierade växter på DN Debatt. Fagerström har tidigare skrivit liknande artiklar.

Det Fagerström skriver har framkommit tidigare i debatten, det intressanta är att forskarna fortfarande verkar så oförstående inför motståndet mot GMO. Europeiska kommissionen har bollat tillbaka frågan till medlemsländerna.

I boken Som egenmäktiga gudar skildras den första stora debatten kring gentekniken under 80-talet, då stora förhoppningar sattes på tekniken. Den stora matkrisen har inte ruckat på synen på gentekniken i jordbruket, trots intressanta nya infallsvinklar som den från forskaren Pamela Ronald och jordbrukaren Raoul Adamchak att kombinera GMO med ekologisk odling.

Märkning av GMO-varor i butiken gör troligen mindre nytta.

Fagerströms artikel känns väldigt tidslös, det är säkert årtionden som GMO har diskuterats på det här sättet i EU. Och visst, biotekniken utvecklas i resten av världen och Craig Venter har utvecklat syntetiskt liv. Det har skett framsteg inom genmodifieringen av djur.

Fast det finns två utvecklingar att också ta fasta på: dels att kunskapen om generna har svårt att gå vidare. Dels att kärnan i debatten rör vilken syn samhället bör ha på människans förhållande till naturen.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , , , , ,

torsdagen den 26:e maj 2011

A world without oil at EuroCon 2011


What is Peak Oil and what could it mean to our society? EuroCon 2011 features a debate on peak oil and the future, opened by a short introduction by Jonathan Cowie.

The discussion will be held between Waldemar Ingdahl, Daniel Pargman, Jonathan Cowie, CD Skogsberg, Helena Kiel, Kurt Baty, Vincent Doherty. I will discuss the topic from the point of view of the book Cities on the Edge.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , ,

onsdagen den 25:e maj 2011

Cities on the Edge at EuroCon2011


Metropolis, Trantor, Blade Runner's Los Angeles, Chiba city, Coruscant... science fiction often describes the theme and mood through the images of the futuristic city.

Did the futuristic cities of the past forsee something of the present? What can we see in current trends from transhumanist science fiction? Waldemar Ingdahl, science writer and co-author of the book Cities on the Edge discusses the city in science fiction at EuroCon 2011 in Stockholm. What makes the towns of tomorrow vibrant? How do police, health services, disaster management, transports, urban culture and trade in the cities of the future work? Is the purpose of the future's city to enable unexpected meetings?

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

torsdagen den 19:e maj 2011

Skydda internet från internets vänner

Nätpolitiken rymmer många paradoxer. Skyddet av privatlivet ställs mot effektiviteten. Ett smidigt internet mot ett experimenterande internet. Fritt val av information mot att kunna vidga sitt perspektiv.

I artikeln Liberala paradoxer - att skydda internet från internets vänner på Netopia den 19 maj 2011 undersöker jag några av dessa dilemman och pekar ut problemet med att internet ofta ses som något fixt och färdigt.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , ,

söndagen den 15:e maj 2011

Vad är vetenskapsjournalistik i framtiden?

Vetenskapsfestivalen i Göteborg innehöll ett intressant seminarium om vetenskapsjournalistiken och dess framtid. Riktigt bra initiativ, och synd att inte kunna vara där på Bio Roy. Det är lite svårt att följa en debatt från Twitterläktaren, så jag tittade runt på några som varit där.

Arrangören Jan-Olov Johansson skriver Vetenskapsjournalistiken mår bra? Inlägget på Vetenskap och känsla beskriver att de stora forskningspolitiska institutionerna och medierna gillar läget. Är läget så positivt, frågar han?

Ett skäl till att man gillar läget kan vara att institutionerna inte riktigt vet vad de ska göra för att nå ut till allmänheten, fast det gör att kommunikationen ses som riskabel och att man vill ha kontroll över den.

Åsa Larsson från Ting och Tankar talade om grunderna i forskarbloggande. Alla reaktioner på talet har varit positiva, så det har nog varit till hjälp. Frågan är hur väl utvecklat forskarnas bloggande är idag?

Arrangören Henrik Brändén ger en översikt över spänningsfälten och anser att spaningen bör skötas av en statlig aktör. Frågan är om det är något staten verkligen ska göra och har staten verkligen resurserna?

Tomas Lindblad ger i På gränsen en alternativ bild av läget. Lindblad har också en post om PR och journalistik. Den kritiken har funnits tidigare, främst då det varit allmänreportrar som skrivit vetenskapsbevakning. Lindblads påpekande om Nature och dess inställning är dock nytt och tankeväckande.

Så, kan jag hjälpa med något? Efter att ha följt debatten skriver jag om berättandets betydelse och att det kanske inte handlar om ett problem för främst vetenskapsjournalistiken och om vikten av att våga vara nördig.


Läs även andra bloggares åsikter om , , , , , , ,

tisdagen den 10:e maj 2011

Liberala paradoxer i nätdebatten


Liberalismen är kluven i nätpolitiken. Frågor om integritet, upphovsrätt och rättssäkerhet har inte tagits upp ordentligt. Den 13 maj är ett bra tillfälle att ta itu med den liberala nätdebatten då jag debatterar med Martin Borgs hos Netopia. Läs mer om debattkvällen här.

Dessutom presenteras International Property Rights Index 2011. Hur kommer det sig att Sverige är det land som toppar listan på bäst skydd av äganderätten?

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

måndagen den 2:e maj 2011

Cities on the Edge i Lund

Onsdagen den 11 maj föreläser jag om boken Cities on the Edge i Lund. Föreläsningen äger rum kl. 19.00 i sal B på Fysicum, läs mer här.

Min blogglista

Twingly Rank

Twingly BlogRank

PageRank

PageRank Checker

NetworkedBlogs

Bloggintresserade

Knuff

Bloggtoppen

Blogg listad på Bloggtoppen.se

Map

Topblogarea

Vetenskap bloggar

BlogPing

bloggping

Bloggar

Bloggar - Topplista

BloggRegistret

BloggRegistret.se

Bloggfavoriter

Commo

Blogg

Svenska sajter

SvenskaSajter.com - Den ständigt växande länkkatalogen

Ping Frisim

Pinga Frisim

Creeper

Creeper

MediaCreeper

MediaCreeper